Zdaňovacím období u nového plátce v roce registrace a následujícím je kalendářní měsíc. Z důvodů hodných zvláštního zřetele může správce daně na žádost plátce podanou do konce měsíce října roku, v němž byl plátce registrován, rozhodnout, že změnu zdaňovacího období lze učinit pro bezprostředně následující kalendářní rok.
Plátce DPH ručí za neodvedenou daň při platbě nespolehlivému plátci nebo na jiný než registrovaný bankovní účet. Obě tyto informace jsou zveřejněny Finanční správou a můžete je zkontrolovat z Účta.
V některých případech je tuzemský neplátce DPH povinen podat přiznání k DPH a odvést daň bez nároku na odpočet. V případě poskytnutí služby (např. webové služby) navíc neplátce podává souhrnné hlášení.
Ministerstvo financí spustí od 1. 10. 2017 účtenkovou loterii pod názvem Účtenkovka. Cílem účtenkové loterie je motivace zákazníků k přebírání účtenek od obchodníků. Zákazníci mají šanci každý měsíc vyhrát jednu z 21.025 cen v hodnotě od 100 do 1.000.000 korun. Stačí jen zaregistrovat účtenku vydanou obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. Evidence tržeb se v tuto chvíli týká velko- a maloobchodů a stravovacích a ubytovacích služeb. První slosování všech registrovaných účtenek za říjen proběhne 15. 11. 2017.
Nařízením vlády číslo 286/2017 Sbírky předpisů se s účinností od 1. 1. 2018 zvyšuje minimální hodinová mzda na 73.20 Kč a minimální měsíční mzda na 12.200 Kč. Navyšují se také nejnižší úrovně zaručené mzdy.
Daňový portál přestal podporovat starší verze Internet Exploreru, proto
nelze otevřít z Windows XP a starších daňový portál právě přes tento
prohlížeč. Pokud využíváte k práci na internetu jiný prohlížeč, zkuste
jej využít i pro e-podání: v účtu volte Ostatní /Parametry /Další
/Programy a nastavte parametr Pro volání internetu použít výchozí
prohlížeč? na A.
Poznámka: Pokud nezafunguje ani náhradní prohlížeč, pak doporučujeme
nainstalovat prohlížeč Google Chrome a nastavit jej ve Windows jako
výchozí prohlížeč. S tímto prohlížečem by mělo e-podání proběhnout bez
komplikací i ve Windows XP.
Tuzemský plátce má nárok na vrácení daně na vstupu z plnění s místem plnění v jiném členském státě. Podmínkou pro vrácení daně v jiném členském státě je podání žádosti o vrácení daně prostřednictvím Daňového portálu. Částka uvedená v žádosti nesmí být nižší než 400 EUR (za období kratší než 1 kalendářní rok, ale ne kratší než 3 měsíce), resp. 50 EUR (za období jednoho roku nebo období kratší než 3 měsíce, jde-li o zbytek roku). Žádost o vrácení daně se podává nejpozději do 30. září kalendářního roku následujícího po období pro vrácení daně.
Jiné důležité osobní překážky v práci bez náhrady mzdy podle nařízení vlády číslo 590/2006 Sb.
Termín splatnosti, den platby a výše zálohy na daň z příjmů. Zálohy v Účtu.
Jiné důležité osobní překážky v práci s náhradou mzdy podle nařízení vlády číslo 590/2006 Sb.
Výběr nejzajímavějších údajů z Informace o činnosti Finanční správy ČR za rok 2016. Porovnání s předchozími roky.
V případě nástupu či ukončení pracovního poměru v průběhu měsíce je nutné pro správné fungování výpočtu a evidence zdravotního pojištění evidovat dobu před zahájením či po skončení poměru v souboru absencí.
Postup při vedení valutové pokladny či devizového účtu. Vystavená faktura s cizí měnou. Cizí měna obecně.
Pokud nefunguje spouštění externích programů z účta v režimu DOSBox, pak jde ve většině případů o kolizi účta s aktualizovaným operačním systémem nebo antivirovým programem.
O navýšení starobního důchodu mohou pracující důchodci (zaměstnaní či podnikající), žádat vždy po 360 odpracovaných dnech. Důležitou podmínkou je, že jde o výdělečnou činnost podléhající odvodům na důchodové pojištění. Za každých 360 dnů odpracovaných při pobírání důchodu se důchod zvýší o 0,4 % výpočtového základu, tj. částky, z níž byl důchod původně vypočítán. Nikoliv z aktuální výše důchodu, jak se někdy lidé domnívají. Více informací na portále ČSSZ.