Vláda projednala tzv. Antivirus C, tj. odpuštění plateb odvodů za sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců. Návrh zákona promíjí tu část na sociální zabezpečení, které platí zaměstnavatelé. Jde tedy o 24,8 % z úhrnu hrubých příjmů za měsíce červen, červenec a srpen. O úlevu se nebude žádat, zaměstnavatel v měsíčním výkaze pouze oznámí OSSZ snížení vyměřovacího základu pojistného a zaplatí snížené pojistné. Počet zaměstnanců v pracovním poměru za měsíc úlevy nesmí být nižší o více než 10 % a součet vyměřovacích základů nesmí být nižší o více než 10 % v porovnání s březnem 2020. Zdroj: Tisková zpráva MPSV
Zákonem 255/2020 Sb. se snižuje (o 80 %) penále zaměstnavatelům, kteří
sociální pojištění (část placenou zaměstnavatelem) za květen až červenec
2020 zaplatí do 20. října. Podmínkou je, že pojistné placené zaměstnanci je
uhrazeno ve stanovených lhůtách.
Příklad: Za měsíc květen má zaměstnavatel odvést sociální pojištění ve
výši 25.040 Kč (z toho 5.200 Kč je pojistné za zaměstnance a 19.840 Kč je
pojistné za zaměstnavatele). Termín je 20. 6. 2020. Pokud zaměstnavatel do
20.6. uhradí pojistné za zaměstnance (5.200 Kč) a do 20.10. pojistné za
zaměstnavatele (19.840 Kč), bude penále za pozdní platbu činit 0.01 % dlužné
částky (1.984 Kč/den) místo obvyklé sazby 0.05 % (9.92 Kč/den).
Přijetí služby od osoby registrované k dani v jiném členském státě s místem plnění v tuzemsku. Daň na výstupu (ř05/ř06), daň na vstupu (ř43/ř44) s plný nárokem, kráceným nárokem a bez nároku na odpočet daně. Postupy v programu Účto.
den daňové svobody je pomyslnou hranicí v kalendářním roce, která rozděluje rok do 2 období. v prvním období pomyslně vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády, vládních a veřejných institucí. toto období končí dnem daňové svobody, od tohoto dne vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích rozhodujeme podle vlastního uvážení. v roce 2020 připadá den daňové svobody na 24. červen (loni na 28. květen). Zdroj: liberální institut
Pořízení zboží z jiného členského státu v přiznání k DPH. Daň na výstupu (ř03/ř04), daň na vstupu (ř43/ř44) s plný nárokem, kráceným nárokem a bez nároku na odpočet daně. Postupy v programu Účto.
Ve sněmovně je připravena novela zákona o kompenzačním bonusu. Ta umožní výplatu kompenzačního bonusu i společníkům společnosti s ručením omezeným, která má nejvýše dva společníky (fyzické osoby) nebo pouze společníky členy jedné rodiny (příbuzný v řadě přímé, sourozenec, manžel, registrovaný partner). Společník nesmí být účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec s výjimkou zaměstnání ve společnosti, které je společníkem. Obrat společnosti za zdaňovací období musí být alespoň 180 tis. Kč.
Vyměřovacím základem pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců – invalidů, kteří tvoří více 50 % z celkového počtu zaměstnanců, je částka přesahující vyměřovací základ osoby, za kterou je plátcem pojistného stát.
Vláda schválila novelu zákona o DPH, která u malých zásilek v hodnotě do 22 EUR pocházejících ze třetích zemí ruší od 1. 1. 2021 osvobození od DPH. Zdroj: Tisková zpráva MF ČR
Obsahová náplň oddílů kontrolního hlášení A1 až A5, B1 až B3. Vazba mezi kontrolním hlášení a přiznáním k DPH.
Od 1. 6. 2020 (§ 3c zákona 231/2020 Sb.) se zvyšuje měsíční vyměřovací základ zdravotního pojištění za státní pojištěnce z 7.903 na 11.607 Kč a od 1. 1. 2021 z 11.607 na 13.088 Kč. Použije se také u vyměřovacího základu zdravotního pojištění invalidního zaměstnance zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením.
Jak pracovat s druhou sníženou sazbou daně v programu Účto.
Podmínky pro vracení daně zahraničním turistům stanoví zákon o DPH v § 84. Příklad zápisu v programu Účto.
Česká národní banka snížila repo sazbu z 1.00 % na 0.25 %. Změna je účinná od 11. května 2020. Repo sazba se uplatní například při stanovení úroku z prodlení podle občanského zákoníku (zvýšená o 8 %) nebo při výpočtu úroku z prodlení za pozdní úhradu splatné daně podle daňového řádu (zvýšená o 14 %).
Příjmy studentů z praktického vyučování z hlediska daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění. Postup v Účtu. Motivační příspěvek.
Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci zaměstnanci, např. z důvodu částečné nezaměstnanosti, poskytuje mu náhradu mzdy (nejméně 60 % průměrného výdělku). Tento postup se uplatní i za den, na který připadl svátek. Zaměstnanec v tomto případě nepracuje z důvodu svátku, ale z důvodu překážky v práci. Navíc mu neušla mzda, protože by stejně nepracoval. Příklad: Zaměstnanec byl celý duben doma. Zaměstnavatel mu nahradí mzdu za 22 dnů (tj. pracovní dny včetně 2 svátků) ve výši 60 % průměrného výdělku. Nezáleží, jestli je mzda měsíční či hodinová. Ke správnému počtu dnů náhrady včetně svátků je třeba Účto 2020 ve verzi 5 (ke stažení od 27.4.).
Odpovědi na nejčastější otázky ke mzdové agendě.
Vláda navrhuje odložení EET do konce roku 2020. Subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít s EET 1. května, začnou evidovat své tržby až 1. 1. 2021. Zdroj: Finanční správa
Kdy a jak provést roční uzávěrku v Účtu. Nastavení a změny. Uzávěrka na zkoušku.