Ministerstvo financí publikovalo Ukázkové příklady žadatelů o kompenzační bonus 500 Kč denně.
Program pro zaměstnavatele Antivirus B, který měl skončit k 31.10., byl prodloužen do 31. 12. 2020. Firmy mohou získat zpět 60 % vyplacených náhrad mezd, maximálně 29 tis. Kč za jednoho zaměstnance měsíčně. Již dříve byl prodloužen Antivirus A (také do 31.12.), u kterého se náhrady za uzavřené provozy zvýší z 80 % na 100 % a maximální částka z 39 tis. na 50 tis. Kč za měsíc a zaměstnance.
Ministerstvo financí připravilo Nejčastější otázky a odpovědi k „podzimnímu“ kompenzačnímu bonusu. Kompenzační bonus pro OSVČ a společníky malých s.r.o. s převažující činností podnikání v přímo omezených oblastech ekonomiky (pohostinství, kultura, sport, ubytování, maloobchod, služby) nebo postižených nepřímo (subdodavatelé navázaní nejméně z 80 % na uzavřené obory) bude činit 500 Kč za každý den omezení činnosti. Bonusové období je od 5.10. do 4. 11. 2020 s možností prodloužení v případě pokračování nouzového stavu. Příklady: provozovatel restaurace – nárok za období od 5.10., provozovatel fitness – nárok od 12.10. (uzavření vnitřních sportovišť), kadeřnice – nárok od 22.10. (uzavření služeb). O kompenzaci bude možné žádat po dokončení legislativního procesu.
Podnikatelé, jejichž činnost je vládou zakázána nebo omezena, mohou DPH za září či III. čtvrtletí uhradit do 31. 12. 2020, přičemž jim bude prominut úrok z prodlení. Nárok na prominutí prokáže subjekt podáním oznámení příslušnému finančnímu úřadu. Přiznání k DPH či kontrolní hlášení je nutno podat v zákonné lhůtě, tj. do 26. 10. 2020. Zdroj: Finanční zpravodaj 22/2020
Poslanecká sněmovna schválila návrh na paušální daň. OSVČ s ročním příjmem do 1 mil. Kč, bez příjmů ze závislé činnosti, neplátci DPH, se budou moci přihlásit k paušální dani, která by pro rok 2021 činila 5.469 Kč měsíčně (z toho zdravotní pojištění 2.393 Kč, sociální pojištění 2.976 Kč, daň z příjmů 100 Kč). V dalších letech by se částka zvyšovala. OSVČ s paušální daní nebudou podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob ani přehledy o příjmech a výdajích pro OSSZ a ZP. Poplatník si nebude moci uplatnit daňové slevy, např. bonus na děti či slevu na manželku. Zdroj: Tisková zpráva MF
Vláda schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb z 1. 1. 2021 na 1. 1. 2023. Novelu zákona o některých úpravách v oblasti evidence tržeb projednává Poslanecká sněmovna. Zdroj: Tisková zpráva MF
Podmínky a postup pro elektronické podání Oznámení o nástupu do zaměstnání z Účta. ePodání přes VREP. ePodání pomocí datové schránky. ePodání přes ePortál ČSSZ. XML soubor.
Program Antivirus A byl prodloužen do 31. 12. 2020. Firmy, které musí na základě rozhodnutí vlády uzavřít svůj provoz, budou mít jako zaměstnavatelé nárok na celou částku vyplacených náhrad zaměstnancům (dosud 80 %, od 1.10. 100 %) a zvýší se maximální měsíční částka na zaměstnance (dosud 39 tisíc Kč, od 1. 10. 50 tis. Kč). U zaměstnanců v karanténě zůstává náhrada 80 %. Zdroj: Tisková zpráva MPSV
Zdaňovacím období u nového plátce v roce registrace a následujícím je kalendářní měsíc. Z důvodů hodných zvláštního zřetele může správce daně na žádost plátce podanou do konce měsíce října roku, v němž byl plátce registrován, rozhodnout, že změnu zdaňovacího období lze učinit pro bezprostředně následující kalendářní rok.
Přehled sazeb
daně z přidané hodnoty v jednotlivých zemích Evropské unie.
S tím souvisí: Plátci DPH v členských státech EU
Postupy pro správné naplnění řádků přiznání k DPH. Kontrolní a souhrnné hlášení. Elektronické podání, platba daně, sankce, metodika.
Zvláštní odměna za výkon funkce člena okrskové volební komise (pokud jde o osobu výdělečně činnou, která není zaměstnancem):
Vznik povinnosti platit zálohy, splatnost, výpočet, rozhodné období, evidence, zaokrouhlení, číslo účtu. Zálohy v Účtu. Číslo účtu.
Podmínky a postup pro elektronické podání měsíčního Přehledu o výši pojistného z Účta. ePodání přes VREP. ePodání pomocí datové schránky. ePodání přes ePortál ČSSZ. XML soubor.
vláda schválila podobu a parametry kurzarbeitu. ten bude fungovat jako
podpora zaměstnanosti a podnikání. bude zakotven v zákoně o zaměstnanosti a
v případě potřeby bude aktivován nařízením vlády. zaměstnancům bude
finanční prostředky poskytovat úřad práce prostřednictvím zaměstnavatele.
poslanecká sněmovna bude zákon projednávat na schůzi od 7. 10. 2020.
parametry kurzarbeitu
zdroje: tisková zpráva mf, tisková zpráva mpsv
Poslanecká sněmovna v 1. čtení schválila návrh na paušální daň. OSVČ s ročním příjmem do 800 tis. Kč, neplátci DPH, se budou moci přihlásit k paušální dani, která by pro rok 2021 činila 5.469 Kč měsíčně (z toho zdravotní pojištění 2.393 Kč, sociální pojištění 2.976 Kč, daň z příjmů 100 Kč). V dalších letech by se částka zvyšovala. OSVČ s paušální daní nebudou podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob ani přehledy o příjmech a výdajích pro OSSZ a ZP. Poplatník si nebude moci uplatnit daňové slevy, např. bonus na děti či slevu na manželku. Zdroj: Tisková zpráva MF
Podívejte se na tabulku minimálních měsíčních mezd v jednotlivých zemích EU. Nejvyšší minimální mzda je v Lucembursku 2.142 EUR, nejnižší v Bulharsku 312 EUR, v Česku je 575 EUR. Některé další země: Německo 1.584 EUR, Francie 1.539 EUR, Polsko 611 EUR, Slovensko 580 EUR, Maďarsko 487 EUR, Velká Británie 1.599 EUR.