Výpočet zdravotního pojištění zaměstnance závisí:
Jsou uvedeny v /Ostatní /Parametry /Zákony /Zdravotní a sociální pojištění /Prohlížet, kde jsou uvedeny sazby pro zaměstnance a zaměstnavatele, minimální vyměřovací základ (= minimální měsíční mzda) a částka pro odpočet pro zaměstnance-invalidy.
Program se při zjišťování vyměřovacího základu a při výpočtu zdravotního pojištění řídí údajem Zdr v číselníku kategorií (/Mzdy a zaměstnanci /Ostatní /Parametry /Číselníky /Kategorie pracovníků /Číselník kategorií).
1. nejméně ale z minimální mzdy (v roce 2024 z 18.900 Kč). Příklad: hlavní pracovní poměr (kategorie HPP).
2. Zdr=%, pojistné se odvádí procentní sazbou z vyměřovacího základu. Příklad: hlavní pracovní poměr u důchodců a studentů (kategorie DS). Absence už výpočet pojištění nijak neovlivní.
3. Zdr=P, pojistné se odvádí při překročení určité částky.
Příklad: Dohoda o provedení práce (kategorie DPP), kde se odvádí zdravotní (a sociální) pojištění až při překročení částky 10.000 Kč.
4. Zdr=I, pojistné se odvádí procentní sazbou z části vyměřovacího základu přesahující určenou hranici. Platí pouze pro chráněné dílny zaměstnávající minimálně 5O% invalidů. Pak u zaměstnaných invalidů použijte kategorii INV-invalidé, která zajistí odpočet 15.440 Kč (v roce 2024) ze základu zdravotního pojištění.
5. Zdr=0, pojistné se neodvádí. Příklad: příjmy učňů z praktického výcviku (kategorie U). Absence už výpočet pojištění nijak neovlivní.
6. Zdr=V, pojistné se odvádí vždy. Příklad: zaměstnání malého rozsahu (kategorie ZMR).
7. Zdr=_ (nevyplněno), pojistné dosadíte ručně.
Tip: Chybějící kategorii doplňte tak, že v /Číselník kategorií stiskem AltF2 vyvolejte vzorový číselník a požadovanou (chybějící) kategorii převezměte klávesou Enter do svého číselníku.
Minimální vyměřovací základ se při některých absencích krátí (například nemoc). Proto je třeba zaměstnanci před zpracováním měsíční mzdy zaevidovat všechny zameškané doby v souboru absencí.
V číselníku absencí (/Mzdy a zaměstnanci /Ostatní /Parametry /Číselníky /Druhy absencí) určuje krácení či zvýšení vyměřovacího základu zdravotního pojištění údaj Zdrav.
1. Zdrav=K, minimální základ se zkrátí v poměru zameškaných kalendářních dnů. Příklad: N-nemoc.
2. Zdrav=Z, vyměřovací základ se zvýší o poměrnou část minimálního základu. Příklad: NV-neplacené volno a A-neomluvená absence do konce roku 2014. Od roku 2015 neplacené volno či neomluvená nepřítomnost již nezvyšuje odvod zdravotního pojištění, při dodržení minimálního vyměřovacího základu.
3. Zdrav=z, základ se zvýší jako u Z, vyjma osob, za které je plátcem pojistného i stát (v číselníku kategorií StatZ = A). Příklad: NV u důchodců.
4. Zdrav=X, při překážce na straně zaměstnavatele hradí doplatek zdravotního pojištění do minimálního vyměřovacího základu zaměstnavatel. Příklad: P60 (prostoj obvykle ve výši 60 či 80% mzdy)
5. Zdrav=_ (nevyplněno), vyměřovací základ se už neupravuje. Příklad: D-dovolená, P-pracovní volno s náhradou mzdy.
Tip: Chybějící absenci doplňte tak, že v /Číselník absencí stiskem AltF2 vyvolejte vzorový číselník a požadovanou (chybějící) absenci převezměte klávesou Enter do svého číselníku.
1. Zaměstnanec s kategorií HPP-hlavní pracovní poměr byl nemocen. Hrubá mzda nedosahuje minimální mzdy a program nabízí jako vyměřovací základ minimální mzdu.
Dobu nemoci uveďte do absencí (/Ostatní /Mzdy a zaměstnanci /Zaměstnanci /Absence /Všechny absence nebo CtrlF7 /Absence ve formuláři mzdy) nejlépe druhem N, poté zpracujte mzdu ve formuláři.
2. Zaměstnanec s kategorii HPP nastoupil do zaměstnání (ukončil zaměstnání) v průběhu měsíce. Hrubá mzda nedosahuje minimální mzdy a program nabízí jako vyměřovací základ minimální mzdu.
Dobu před zahájením (po ukončení) uveďte do absencí (/Ostatní /Mzdy a zaměstnanci /Zaměstnanci /Absence /Všechny absence nebo pomocí kláves CtrlF7 /Absence přímo ve formuláři mzdy) druhem ZA1 (ZA2 při ukončení), poté zpracujte mzdu ve formuláři.
3. U důchodce s kategorií HPP (zkrácený úvazek, hrubá mzda nedosahuje minimální měsíční mzdy) program nabízí jako vyměřovací základ minimální mzdu.
U důchodců používejte kategorii DS, u které (na rozdíl od HPP) program nepracuje s minimálním vyměřovacím základem zdravotního pojištění.
4. Zaměstnanec na HPP byl od 3. do 30. dne v měsíci nemocen. 1. a 2. den byla sobota a neděle, nepracovní dny. Program počítá zdravotní pojištění.
Vyměřovací základ zdravotního pojištění se odvíjí od kalendářních dnů, takže zaplatí pojištění za 2 dny. Výpočet je minimální mzda/počet kalendářních dnů v měsíci * počet dnů, kdy nemarodil * 13,5 %. Půjde-li o měsíc červen 2024, bude vyměřovací základ 18900/30 * 2 = 1260 Kč a zdravotní pojištění zaměstnance 1260 * 13,5 % = 171 Kč.
Alespoň v součtu příjmů musí být dodržen minimální vyměřovací základ, nebo se zaměstnanec musí rozhodnout, který jeho zaměstnavatel bude provádět doplatek do minima.
V případech, kdy má zaměstnanec více zaměstnavatelů a příjmy v jednom zaměstnání jsou vyšší než minimální vyměřovací základ, příjmy z dalších zaměstnání nikoli, odvede se ve všech případech ze skutečného vyměřovacího základu. Odvod alespoň z minima je splněn. Zaměstnavatelé s nižším vyměřovacím základem však potřebují mít tuto skutečnost od "hlavního" zaměstnavatele potvrzenu.
V případech, kdy má zaměstnanec více zaměstnavatelů, jednotlivé příjmy jsou nižší než minimální vyměřovací základ, ale v součtu dosáhnou minima, odvádí se pojistné ze skutečně dosažených příjmů. Zaměstnanec nebude doplácet do minima prostřednictvím jednoho zaměstnavatele, podmínka dodržení minimálního vyměřovacího základu je splněna v součtu. Jednotlivé zaměstnavatele je však třeba o této skutečnosti informovat.
V případech, kdy má zaměstnanec více zaměstnavatelů a příjmy v součtu jsou nižší, než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen doplatit do minima prostřednictvím zaměstnavatele, kterého si zvolí. O čemž ho musí informovat.