Pro valutovou pokladnu či devizový účet založte v /Finance /Číselníky /Doklady /Editace číselníku nové zkratky dokladů, například:
Na příslušné větě stiskněte CtrlF7 a zapište zkratku měny a částku v EUR:
Pokladní doklad v cizí měně vytiskněte pomocí ShiftF6 /Jeden doklad /Výdajový (příjmový) doklad EUR.
Získáte ji v /Peněžní deník /Tiskové sestavy /Období /Cizí měny. Například pro pohyby valutové pokladny (doklady značené „a“) zvolte /Pohyby a zůstatky /Jeden doklad, vyberte doklad „a“, /Opis vět (nebo /Pokladní deník).
V hlavičce faktury můžete po CtrlF7 a výběru Cizí měna/Kurz zadat zkratku, kurz a použití cizí měny.
Parametr „jak použít cizí měnu a kurz na faktuře“ může být:
V parametrech tisku můžete nastavit zaokrouhlení částky v cizí měně a text obsahující měnu a kurz, který vystoupí za položkami.
Využijete-li ve vystavené faktuře funkci Cizí měna/Kurz a tuto fakturu přenesete do financí, zkratku cizí měny a částku v cizí měně uvidíte po stisku kláves CtrlF7 na příslušné větě.
Příjmy a výdaje v cizí měně evidované v daňové evidenci se přepočítají podle § 38 ZDP:
Způsoby přepočtu cizí měny nelze v jednom zdaňovacím období použít současně.
Ke konci zdaňovacího období se přepočet zůstatku devizového účtu nebo valutové pokladny neprovádí. Pohledávky nebo dluhy v cizí měně se nepřeceňují. Kurzové rozdíly se neevidují.
Pro přepočet cizích měn neuváděných v kurzovním lístku se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou.
§ 4/5: Pro přepočet cizí měny na českou měnu se použije kurz platný pro osobu provádějící přepočet ke dni vzniku povinnosti přiznat daň, nebo přiznat uskutečnění plnění, a to
§ 38/4: Pro účely stanovení základu daně při dovozu zboží se pro přepočet cizí měny na českou měnu použije kurz stanovený podle přímo použitelných předpisů Evropské unie upravujících clo.