Zákonem 299/2020 Sbírky předpisů se snižují roční sazby silniční daně u návěsů a atních vozidel nad 3,5 t. Platí již pro rok 2020. Změna ve výpočtu záloh bude součástí verze 6 Účta 2020.
Vývoz zboží do třetí země patří do řádku 22 přiznání k DPH. Pup v programu Účto.
Poplatníci daně z příjmů fyzických osob, jimž vznikne povinn podat daňové
přiznání za část zdaňovacího období započatého v roce 2020 již v průběhu roku
2020, mohou využít tiskopis daňového přiznání pro zdaňovací období 2019
MFin 5405 vzor 25 a související přílohy, nebo zkrácený tiskopis MFin 5405/D
vzor 2. Nelze podat pomocí aplikace EPO.
Odchylky oproti roku 2019: ř59 solidární zvýšení daně od 1.672.080 Kč, ř69a
sleva za umístění dítěte až do výše 14.600 Kč/dítě.
Zdroj: Finanční správa.
Vláda schválila daňové změny od roku 2021. Například, ke stravenkám a závodní jídelnám se přidává další benefit, příspěvek na stravování v penězích. Tento stravenkový paušál bude osvobozen od daní i pojistných. Nebo si firmy budou moci snížit daňový základ u daní z příjmů o výdaje vynaložené na bezúplatné plnění určené pro boj s koronavirem v období 1.3. až 31. 5. 2020. Zdroj: Tisková zpráva MF.
V souvisli s Antivirem C (prominutí odvodů na sociální pojištění placené zaměstnavatelem pro firmy do 50 zaměstnanců za červen až srpen 2020) bude od měsíce června platný nový formulář Přehled o platbě pojistného. Změnu připravujeme do verze 6 Účta 2020.
Podmínky a násobky odstupného. Průměrný výdělek. Termín výplaty, zápis do formuláře mzdy, výplatní páska. Příklad.
Zákonem o prominutí pojistného se u vybraných zaměstnavatelů promíjí pojistné za měsíce červen, červenec a srpen, které je povinen platit zaměstnavatel ve výši 24,8 %. Finanční správa potvrzuje, že zákon nemá vliv na výpočet základu daně (superhrubá mzda). Nemění se ani způsob vyplnění Potvrzení o zdanitelných příjmech. Zdroj: Finanční správa
Poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má místo podnikání v jiném členském státě EU, patří do řádku 21 přiznání k DPH. Pup v programu Účto.
Přehled opatření a programů pro podnikatele a živnníky na pomoc v boji s následky koronaviru najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Příklady: ošetřovné pro OSVČ, kompenzační bonus, odpuštění odvodů na zdravotní a sociální pojištění, dotační program Nájemné, záruky za úvěr, prominutí sankcí (záloh, poplatků) v liberačních daňových balíčcích I, II.
Dodání zboží plátci do jiného členského státu EU patří do řádku 20 přiznání k DPH. Pup v programu Účto.
Senát schválil změnu daňového řádu, která by měla podpořit elektronizaci daní a zjednodušit komunikaci se správcem daně. Daňovým poplatníkům, kteří podají daňové přiznání elektronicky, bude prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc. Nově se zavádí možn individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně. Liberační lhůta, po kterou nevzniká úrok z prodlení, se sníží ze 4 pracovních na 3 kalendářní dny. Výše úroku bude odpovídat úroku podle občanského zákoníku. V rámci daňové kontroly bude připuštěna dálková forma komunikace. Účinn se navrhuje k 1. 1. 2021. Zdroj: Tisková zpráva MF
Za vítěze ankety Absurdita roku 2020 byly Hospodářskými novinami vyhlášeny tři sazby daně na pivo. Příklady: točené pivo v restauraci 10 %, balené pivo a točené pivo konzumované mimo restauraci 21 %, nealko pivo v restauraci 10 %, nealko pivo konzumované mimo restauraci 15 %.
Po prodloužení programu ochrany zaměstnani Antivirus B, prodloužila Vláda i Antivirus A. Oba stávající režimy, které kompenzují mzdové náklady zaměstnavatelů, jsou prodloužené do 31. 8. 2020 (původní termín byl 31. 5. 2020). Připraven (v současné době v Senátu) je Antivirus C. Zde jde o prominutí odvodů na sociální pojištění placené zaměstnavatelem pro firmy do 50 zaměstnanců za červen až srpen 2020.
Vláda přijala tzv. Liberační balíček III, který upravuje několik daňových úlev. Promíjí se pokuta za opožděné podání přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob za rok 2019 včetně prominutí úroků z prodlení za opožděnou úhradu daně. Obojí za podmínky podání přiznání a úhrady nedoplatku daně nejpozději do 18. 8. 2020 (původní prominutí bylo do termínu 1. 7. 2020). Jde o faktické posunutí lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2019 do 18. 8. 2020. Zdroj: Tisková zpráva MF
Termín splatni, den platby a výše zálohy na daň z příjmů. Zálohy Účtu.
Zákonem 263/2020 Sb. se odkládá povinn elektronické evidence tržeb
na 1. 1. 2021. Týká se jak subjektů, kteří tržby evidovali před vyhlášením
nouzového stavu, tak i těch, kterým povinn evidovat tržby vzniká teprve na
základě zákona o evidenci tržeb.
EET byla původně pozastavena zvláštním zákonem, a to na období 3 měsíců po
skončení nouzového stavu. To by v současni znamenalo start EET 19. srpna
2020. Novela tohoto zákona odklad prodlužuje do 1. ledna 2021.
Povinn vedení mzdových listů, jejich obsah. Mzdové listy v Účtu. Typy listů, co se objeví na konci, editace, přílohy.
Pomoc pro společníky malých s.r.o. řeší novela zákona 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu. Žád se podává např. přes webovou aplikaci. Dále jsou připraveny pokyny k vyplnění žádosti a Odpovědi na časté dotazy. Finanční správa upozorňuje na zásadní chyby při vyplňování a zasílání žádí. Žádost je vhodné podat na územní pracoviště finančního úřadu určené podle trvalého pobytu společníka (nikoliv sídla společni s ručením omezeným). Na žádosti musí být podpis společníka (stačí naskenovaný vlastnoruční podpis) nebo musí být odeslána z datové schránky společníka. Žadatelem nemůže být s.r.o.
Záloha na daň z příjmů na zdaňovací období kalendářního roku 2020 splatná k 15. 6. 2020 je na základě rozhodnutí ministryně financí prominuta. Rozhodnutí vyšlo ve Finančním zpravodaji 5/2020.
Termíny placení, způsoby platby a sankce za pozdní úhradu daně z nemovitých věcí.