ČSSZ zveřejnila Nejčastější dotazy k eNeschopence z pozice zaměstnavatelů, lékařů, zaměstnanců, OSVČ a vývojářů. Např. OSVČ nemocensky pojištěná nemusí podávat žádost o výplatu nemocenského, ale po ukončení dočasné pracovní neschopnosti vyplňuje a odesílá na OSSZ tiskopis „Hlášení zaměstnavatele/osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti“. Bez doložení tohoto tiskopisu nelze vyplatit poslední dávku nemocenského.
Finanční správa připravila Průvodce pro daňové poplatníky v souvislosti s koronavirem. Obsahuje například informace o prodloužení lhůty pro daňová přiznání, prominutí červnových záloh na daň z příjmů, prominutí pokut za pozdní podání kontrolního hlášení, pozastavení EET, možnost uplatnit daňovou ztrátu zpětně.
Parlamentem ČR byly schváleny další úlevy pro OSVČ týkající se Přehledů za rok 2019 a placení záloh v roce 2020.
Evidence tržeb se pozastavuje do dne ukončení nouzového stavu (vyhlášeného dne 12. 3. 2020) a v období následujících 3 měsíců. Platí ode dne vyhlášení ve Sbírce předpisů ČR.
MSPV publikovalo tabulku Pracovně právní desatero boje s koronavirem, která popisuje absence a hmotné zabezpečení zaměstnanců. Je-li např. dočasně uzavřena restaurace v důsledku usnesení vlády, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku (PV). Ale je-li omezena poptávka/odbyt a zároveň vydán vnitřní předpis, lze uplatnit částečnou zaměstnanost a náhradu ve výši 60 % PV. Příspěvek státu pro zaměstnavatele by měl být 80 % vyplacené mzdy (při náhradě mzdy ve výši 100 %), resp. 50 % mzdy (při náhradě ve výši 60 %). Vyplývá to z programu MPSV na ochranu zaměstnanosti „Antivirus“.
Vláda schválila úlevy pro OSVČ, které platí zálohy na zdravotní a sociální pojištění. OSVČ, které mají příjem pouze z podnikání, nemusí v období března až srpna 2020 platit měsíční zálohy na pojistné. Následně, ve vyúčtování za rok 2020 bude jejich odvod snížen o těchto 6 měsíců, a to ve výši minimálních pojistných (6 x 2.352 + 6 x 2.544). Změnu musí schválit Parlament ČR. Zdroj: Tisková zpráva MF
Do 30. května 2020 odevzdejte místně příslušné OSSZ/PSSZ evidenční listy důchodového pojištění zaměstnanců za rok 2019. Postup v Účtu.
V souladu s prodloužením termínu podání přiznání k dani z příjmů (nejpozději do 1. 7. 2020) umožňují zdravotní pojišťovny podat Přehled OSVČ za rok 2019 až do termínu 3. 8. 2020. Zdroj: VZP
Lhůta pro odevzdání vyúčtování zálohové daně za rok 2019 skončila 2. března 2020, ale v případě elektronického podání je prodloužena do 20. března. Termín předložení vyúčtování srážkové daně za rok 2019 je 1. dubna 2020. Z rozhodnutí ministryně financí z 16. 3. 2020 se pokuta za pozdě podané vyúčtování promíjí za podmínky, že k podání vyúčtování za rok 2019 dojde nejpozději dne 1. 7. 2020. Prominutí se netýká vyúčtování zálohové daně! Tiskopisy včetně možnosti ePodání najdete v Účtu 2020.
Postupy:
Vyúčtování zálohové daně
Vyúčtování srážkové daně
Životní a existenční minimum se k 01. 04. 2020 mění. Srovnání se stavem do 31. 03. 2020.
Ministryně financí dne 16. 3. 2020 rozhodla mimo jiné o prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob za rok 2019 včetně prominutí úroků z prodlení za opožděnou úhradu daně. Obojí za podmínky podání přiznání a úhrady nedoplatku daně nejpozději do 1. 7. 2020. Zdroj: Finanční zpravodaj 4/2020
Subjekt a předmět evidence tržeb, evidovaná tržba, tržby ve zjednodušeném režimu a zvláštním režimu, tržby vyloučené z evidence tržeb.
Zvláštní papírový režim evidence tržeb přinese poplatníkovi povinnost podat správci daně oznámení o tržbách, a to do 20. dne následujícího měsíce. V něm uvede počet tržeb a celkovou výši tržeb. Vzor najdete zde. Zdroj: Tisková zpráva MF.
Termín splatnosti, den platby a výše zálohy na daň z příjmů. Zálohy Účtu.
Druhy absencí u zaměstnance, který se vrátil z oblasti zasažené koronavirem.
Kdo vyplňuje Přílohu k žádosti o dávku, komu se předkládá. Kde ji v Účtu najdete, jak ji zpracovat. Způsoby podání.
Ke stravenkám chce Ministerstvo financí přidat další možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Z průzkumu agentury Median vyplývá, že 74 % respondentů z řad zaměstnanců, kterým dnes zaměstnavatelé dávají stravenky, by do budoucna dostávalo raději příspěvek ve formě peněz. Návrh stravenkového paušálu se připravuje do daňového balíčku na rok 2021. Zdroj: Tisková zpráva MF
Oznamovací povinnost pro příjmy fyzických osob platí od 1. 1. 2015. Jedná se o osvobozené příjmy dle § 4 a § 4a (bezúplatné příjmy), dle § 6 (příjmy ze závislé činnosti) a § 10 (ostatní příjmy). Nesdělují se příjmy, které může správce daně získat z rejstříků a evidencí, do kterých má přístup. Oznamuje se osvobozený příjem vyšší než 5 mil. Kč, za rok 2019 nejpozději do 1. 4. 2020. Doporučený vzor tiskopisu Oznámení o osvobozených příjmech podle § 38v ZDP.
Po zpracování daňového přiznání a přehledů pro ČSSZ a ZP využijte sestavy Odvody a zálohy.
Přeplatek na dani z ročního zúčtování daně vraťte zaměstnanci ve formuláři mzdy prostřednictvím kolonky DopZúč, na které stiskněte klávesy CtrlF7 a zadejte výši přeplatku na dani, případně doplatku na daňovém bonusu. Více o ročním zúčtování záloh.
Vyměřovacím základem pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců – invalidů, kteří tvoří více 50 % z celkového počtu zaměstnanců, je částka přesahující vyměřovací základ osoby, za kterou je plátcem pojistného stát.