Seznamte se se sazbami daně z přidané hodnoty v jednotlivých zemích Evropské unie.
Aby nedocházelo k enormnímu zatěžování plátců výzvami k podávání následných kontrolních hlášení s případnými sankcemi, upřednostňuje Finanční správa v prvních měsících po účinnosti kontrolního hlášení méně formální a také méně pro plátce zatěžující postup prověřování podle daňového řádu. Správce daně telefonicky nebo emailem kontaktuje plátce s požadavkem na doložení dokladů k transakci, u které byly zjištěny nesrovnalosti. Podrobněji v informaci Finanční správy.
Připomeňme si informace, články, texty a novinky, které jsme připravili k tématu daňového přiznání a přehledů pro ČSSZ a ZP za rok 2015.
Pátek 1. dubna 2016 je termínem pro odevzdání přiznání k dani z příjmů fyzických osob a úhradu daně za rok 2015. Bez sankce lze přiznání podat do 5 pracovních dnů po zákonné lhůtě, tj. do 8. dubna. Pokuta za pozdě podané přiznání činí 0.05 % stanovené daně (0.01 % stanovené ztráty) za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (ztráty). Za pozdní platbu daně vzniká poplatníkovi povinnost uhradit úrok z prodlení, počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně. Pokuta či úrok menší než 200 Kč se nepředepíší.
Pokyn GFŘ D-22 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona o daních příjmů může pomoci v řešení sporných nebo výkladově nejasných ustanovení zákona. Poprvé ho bylo možno využít pro zdaňovací období roku 2014.
Pátek 1. dubna 2016 je poslední den lhůty pro podání Vyúčtování daně vybírané srážkou za rok 2015. Postup v Účtu. Stejný termín platí také pro Vyúčtování pojistného na důchodové spoření za pojistné období 2015. Postup v Účtu.
Postup pro plátce, kteří stanovují daň na výstupu podle § 91. Podmínky použití, parametry výpočtu. Příklady evidence nákupů a prodejů. Příloha dle § 91, ručně vyplněné přiznání. Kontrolní hlášení.
Pondělí 21. března je poslední den lhůty pro elektronické podání tiskopisu Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za rok 2015. Postup v Účtu.
Finanční správa od 1. 3. 2016 zavádí tzv. bezplatnou daňovou složenku. Díky této složence mohou lidé, kteří preferují placení hotovostí, zaplatit své daně na poště a bez poštovného. Bezplatná daňová složenka je od března k dispozici na všech pobočkách České pošty a jejím prostřednictvím mohou fyzické osoby zaplatit daň z příjmů fyzických osob, daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí. Pokyny k vyplnění.
Po zpracování daňového přiznání a přehledů pro ČSSZ a ZP využijte v Účtu 2016 sestavy Odvody a zálohy 2016-2017.
Pro zdaňovací období 2015 se zavádí poplatníkům daně z příjmů fyzických osob nová oznamovací povinnost. Jedná se o osvobozené příjmy dle § 4 a § 4a (bezúplatné příjmy), dle § 6 (příjmy ze závislé činnosti) a § 10 (ostatní příjmy). Nesdělují se příjmy, které může správce daně získat z rejstříků a evidencí, do kterých má přístup. Oznamovat se bude osvobozený příjem vyšší než 5 mil. Kč, za rok 2015 nejpozději do 1. 4. 2016. Doporučený vzor tiskopisu, podrobnosti na webu Finanční správy.
Termín splatnosti, den platby a výše zálohy na daň z příjmů. Zálohy v Účtu.
Přeplatek na dani z ročního zúčtování daně vraťte zaměstnanci ve formuláři mzdy prostřednictvím kolonky DopZúč, na které stiskněte klávesy CtrlF7 a zadejte výši přeplatku na dani případně doplatku na daňovém bonusu. Více o ročním zúčtování záloh.
Pokud budete žádat o vrácení daňového přeplatku na účet, který jste dosud správci daně neuvedli (správce daně jej nemá v registru), pro účinné podání této žádosti je třeba, abyste tento účet, pokud podléhá registraci (jsou na něm soustředěny prostředky z podnikatelské činnosti, je využíván k ekonomické činnosti), včas zaregistrovali, a to podáním formuláře „Oznámení o změně registračních údajů“. Upozornění vydává Finanční správa ČR.
Termín odevzdání, vyměřovací základ, osvobození od záloh, stanovení minimálního základu. Tisk z Účta, pokyny, ePodání. Doplatek pojistného, nové zálohy. Seznam zdravotních pojišťoven.
Termín odevzdání, identifikační údaje, vedlejší činnost, vyměřovací základ, podnikání po část roku. ePodání přes VREP i datovou schránkou. Kontrola ePodání. Doplatek pojistného, zálohy.
Co patří do řemeslných živností najdete v příloze číslo 1 živnostenského zákona. Obsahové náplně řemeslných živností jsou popsány v příloze číslo 1 nařízení vlády číslo 278/2008 Sb. ve znění číslo 365/2013 Sb. U řemeslných živností lze využít paušálních výdajů ve výši 80 % z příjmů.
Seznamte se s možnostmi programu Účto, které Vám usnadní zpracování přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Přebírání dat, kontroly údajů, tisk přiznání, zálohy, ePodání.
Uzávěrkové operace mohou být součástí příjmů a výdajů v peněžním deníku nebo mohou upravit výsledek hospodaření prostřednictvím tabulky E Přílohy číslo 1 daňového přiznání.
Za jakých podmínek lze uplatnit slevu na druhého z manželů. Co patří či nepatří do příjmů. Zdaňovací období. Sleva v daňovém přiznání.